** RESULTS 2005**

2007**2006**2005**2004**2003**2002**2001**2000**1999

Some translations for our foreign friends:

om = owner
tuom. = judge
Erinomainen = Excellent
SA= champion quality
SERT = cac
VARA-SERT = res. CAC
1, 2, etc. = placement in class
PU1, PU2, etc. = placement in Best Dog -class
PN1, PN2, etc. = placement in Best Bitch -class
ROP = BOB
VSP = BOS
RYP = BIG
VACA = res.Cacib
PENTU = puppy
taipumuskoe (SPA1) = working test
MEJÄ = field tracking test

Classes:
Junior class = junioriluokka
Intermediate class = nuortenluokka
Open class = avoinluokka
Working class = käyttöluokka
Champion class = valioluokka
Veteran class = veteraaniluokka


Cocker spaniel / male

Benchmark Cafe Au Lait ~04 "Kalle" om. family Isotalo
Vekaranjärvi 12.11 Excellent, 1st in junior class, 2nd best female, CAC judge: Paavo Mattila, Finland

FIN & EST CH, ESTW-04 Benchmark Corazon ~02 "Hyrrä" om. Katri Alavalkama & Jan Egeland-Jensen, Tampere
Parkano 12.03 Excellent, 1st in Champion class, 2nd Best male judge: Paavo Mattila, Finland
Tampere INT 19.-20.03 Excellent, 2nd in Champion class judge: Erica Thomas-Howe, Australia
Lappeenranta 27.-28.03 Excellent, 1st in Working class, 4th Best male judge: Kirsti Louhi, Finland
Ruovesi 28.03 Excellent, 1st in Champion class, 2nd Best male judge: Soile Bister, Finland
Korpilahti 03.04 Excellent, 1st in Champion class, 2nd Best male judge: Harri Lehkonen, Finland
Helsinki, INT 21.-22.05 Excellent, 2ndin Champion class, 3rd Best Male judge: Pam Blay, UK
Rauma 04.-05.06 Excellent, 1st in Champion class, 2nd Best Male judge: Wim Wellens, Nedherlands
Tervakoski 04.-05.06 Excellent, 1st in Champion class, Best Male, BOS judge: Sanda Mashford, Ausrtalia
Tuusula 02.07 Excellent, 2nd in Champion class, 4th Best Male judge: John Thriwell, UK
Ristiina 09.07 Excellent, 3rd in Champion class judge: Michael Boothroyd, UK
Ruovesi 14.08 Tracking test OPEN 1st price with 47 points
Vantaa 03.-04.09 Excellent, 1st in Champion class, 4th Best male judge: Ewa Nielsen, Sweden
Kotka INT 10.-11.9 Excellent, 2nd in Champion class, 3rd Best male, CACIB judge: Harri Lehkonen, Finland
Oulu INT 01.-02.10 Excellent, 3rd in Champion class judge: Marjo Jaakkola, Finland
Lahti 4.11 Excellent, 1st in Champion class, 4th Best male judge: Eeva Rautala, Finland
Vekaranjärvi 12.11 Excellent, 3rd in Champion class judge: Paavo Mattila, Finland
Jyväskylä INT 19.-20.11 Excellent, 3rd in Champion class judge: Laurent Pichard, Switzerland
Helsinki INT W-05 17.12 Excellent in Champion class judge: Carlos Saevich, Argentina
Helsinki INT NORDW-05 18.12 Excellent in Champion class judge: Gitte Finnich Pedersen, Denmark

INT & FIN & EST CH Benchmark Hard Rock Cafe "Esko" om. Mariann & Markku Korpi
Tohmajärvi 03.04 Excellent, 1st in Veteran class, Best male, BOB, BOB-veteran judge: Johan Juslin, Finland
Estonia, Tallinn INT 14.-15.05 Excellent, 1st in Veteran class, 4th Best male, BOB-veteran, BIS-1 veteran judges: Tiina Illukka & Harry Tast, Finland

INT & FIN & EST CH, BALTICW-00 Benchmark Kickshaw Knob Jr ~97 "Junnu" om. Mari & Petri Häyry, Kotka
Lappeenranta 27.-28.03 Excellent, 1st in Champion class, 3rd Best male judge: Kirsti Louhi, Finland
Kotka 18.-19.06 Excellent, 2nd in Champion class, 2nd Best Male judge: Ann Long-Doyle, Ireland
Ristiina 09.07 Excellent, 1st in Working class, Best Male, BOB judge: Michael Boothroyd, UK
Kotka INT 10.-11.9 Excellent, 1st in Veteran class, 2nd Best male, BOB-veteran judge: Harri Lehkonen, Finland
Helsinki INT NORDW-05 18.12 Excellent, 3rd in Veteran class judge: Gitte Finnich Pedersen, Denmark

FIN CH, FINJW-01 Benchmark Matrix "Tino" om. Aila Mäki
Ristiina 09.07 Excellent, 1st in Champion class, 2nd Best male judge: Michael Boothroyd, UK

FIN CH FIN JW-04 Benchmark Poetry In Motion ~03 "Rulla" om. Katri Alavalkama & Jan Egeland-Jensen, Tampere
Parkano 12.03 Excellent, 1st in Intermediate class, Best male, CAC, BOS judge: Paavo Mattila, Finland
Tampere INT 19.-20.03 Excellent, 1st in intermediate class, Best male, CAC, CACIB, BOS judge: Erica Thomas-Howe, Australia
Lappeenranta 27.-28.03 Excellent, 1st in intermediate class, 2nd Best male, CAC judge: Kirsti Louhi, Finland
Ruovesi 28.03 Excellent, 1st in Intermediate class, Best male, CAC, BOB, BIG-4 judge: Soile Bister, Finland
Korpilahti 03.04 Excellent, 1st in Intermediate class, Best male, CAC, BOB, BIG-3 judge: Harri Lehkonen, & Raija Tammelin, Finland
Lahti INT 23.-24.03 Excellent, 2nd in Intermediate class, res-CAC judge: Susie Svoldgaard, Denmark
Helsinki, INT 21.-22.05 Excellent, 2nd in Intermediate class judge: Pam Blay, UK
Tervakoski 04.-05.06 Excellent, 1st in Intermediate class, 2nd Best Male, CAC judge: Sanda Mashford, Ausrtalia
Tuusula 02.07 Excellent, 1st in Intermediate class, Best Male, CAC, BOS judge: John Thriwell, UK
Ristiina 09.07 Excellent, 1st in intermediate class judge: Michael Boothroyd, UK
Karjaa 10.07 Excellent 1st in Intermediate class, 4th Best Male judge: Tarja Hovila, Finland
Sammatti 20.08 Working test SPA1 judge: Harry Vilkman, Finland
Kotka INT 10.-11.9 Excellent, 1st in Intermediate class, 4th Best male, CAC judge: Harri Lehkonen, Finland
Oulu INT 01.-02.10 Excellent, 1st in intermediate class, 3rd Best male, res-CACIB judge: Marjo Jaakkola, Finland
Hyvinkää 15.10 Excellent, 1st in Intermediate class judge: Carol West, UK
Lahti 4.11 Excellent, 1st in Working class, Best male, CAC, FIN CH, BOS judge: Eeva Rautala, Finland
Jyväskylä INT 19.-20.11 Excellent, 2nd in Champion class, 2nd Best male, res-CACIB -> CACIB judge: Laurent Pichard, Switzerland
Helsinki INT W-05 17.12 Excellent, 1st in Champion classjudge: Carlos Saevich, Argentina
Helsinki INT NORDW-05 18.12 Excellent in Champion class judge: Gitte Finnich Pedersen, Denmark

EST & LT & LV & BALT JCH, LTUJW-05, ESTJW-05, ESTW-05 Benchmark Santana ~03 "Carlos" om. Inga & Jaan Järv, Estonia
Lithuania INT 05.03 Excellent, 1st in Junior class, LTUJW-05, LTUJ CAC, BOB junior, BIS-3 judge: Barbara Muller, Swizerland
Lithuania INT 06.03 Excellent, 1st in Junior class, LTUJ CAC, BOB junior, BIS-1 judge: Jos De Cuyper, Belgium & Valentina Ivanicheva, Russia
Latvia INT 13.03 Excellent, 1st in Junior class, 2nd Best male, LVJ CAC judge: Marianne Holm-Hansen, Denmark
Estonia, Tallinn INT 14.-15.05 Excellent, 1st in Junior class, Best male, BOS, BOB junior, ESTJW-05, ESTW-05 judges: Tiina Illukka, Finland
Estonia, Tallinn INT 27.-28.08 Excellent 1st in Intermediate class, Best male, CACIB, BOB, BIG-3 judge: Vera Smirnova, Estonia

Cocker spaniel / female

Benchmark Carandotta ~03 "Liinu" om. Anett & Mariann Korpi
Tuusula 02.07 Excellent, 2nd in Junior class judge: John Thriwell, UK
Ristiina 09.07 Excellent, 1st in Junior class, res-CAC judge: Michael Boothroyd, UK

FIN CH Benchmark Charlotte ~02 "Lotta" om. Anett & Mariann Korpi
Turku INT 29.-30.01 Excellent, 2nd in Champion class judge: Arja Koskelo, Finland
Lithuania INT 05.03 Excellent, 1st in Champion class judge: Barbara Muller, Swizerland
Lithuania INT 06.03 Excellent, 2nd in Champion class judge: Jos De Cuyper, Belgium
Tampere INT 19.-20.03 Excellent, 2nd in Champion class, 2nd Best Female, res-CACIB judge: Erica Thomas-Howe, Australia
Lappeenranta 27.-28.03 Excellent, 1st in Champion class, 2nd Best male judge: Kirsti Louhi, Finland
Lahti INT 23.-24.03 Excellent, 3rd in Champion class judge: Susie Svoldgaard, Denmark
Estonia, Tallinn INT 14.-15.05 Excellent, 1st in Working class, 4th Best Female judges: Tiina Illukka, Finland
Rauma 4.-5.06 Excellent, 2nd in Working class judge: Wim Wellens, Nedherlands
Tervakoski 04.-05.06 Excellent, 3rd in Champion class judge: Sanda Mashford, Ausrtalia

Fin Ch Benchmark Hot Stuff ~ 96 om. Merja Harjula, Myrkky
Parkano 12.03 Excellent, 1st in Veteran class, 4th Best female, BOB-veteran judge: Paavo Mattila, Finland
Maalahti 16.04 Excellent, 1st in Veteran class, 3rd Best female, BOB-veteran, BIS3-veteran judge: Merja Järnstedt, Finland
Teuva 11.06 Excellent 1st in Veteran class, 3rd Best female, BOB-veteran, BIS3-veteran judge: Paavo Mattila, Finland
Närpiö 12.06 Excellent 1st in Veteran class, BOB-veteran judge: Christian Vantu, Romania
Kouvola 27.08 Excellent, 2nd in Veteran class, 4th Best Female judge: Eva Mjelde, Norway

FIN & S & LT & EST & BALT CH, ESTW-04 Benchmark Oh-La-La Samsara ~00 "Sara" om. Tiina & Kenneth Ekström, Espoo
Parkano 12.03 Excellent, 2nd in Champion class judge: Paavo Mattila, Finland
Estonia, Tallinn INT 14.-15.05 Excellent, 1st in Champion class, 2nd Best Female, res-CACIB judges: Tiina Illukka, Finland
Helsinki, INT 21.-22.05 Excellent, 1st in Champion class, Best Female, BOB, CACIB judge: Pam Blay, UK
Rauma 4.-5.06 Excellent, 1st in Champion class, Best Female, BOS judge: Wim Wellens, Nedherlands
Tervakoski 04.-05.06 Excellent, 2nd in Champion class judge: Sanda Mashford, Ausrtalia
Tuusula 02.07 Excellent, 2nd in Champion class judge: John Thriwell, UK
Kouvola 27.08 Excellent, 2nd in Champion class judge: Eva Mjelde, Norway
Vantaa 03.-04.09 Excellent, 1st in Champion class, 2nd Best female judge: Ewa Nielsen, Sweden

Benchmark Shalimar ~03 "Mary" om. Tiina & Kenneth Ekström, Espoo
Parkano 12.03 Excellent, 1st in Intermediate class, 3rd Best female, CAC judge: Paavo Mattila, Finland
Korpilahti 03.04 Excellent, 1st in Intermediate class, 3rd Best female judge: Harri Lehkonen, Finland
Lahti INT 23.-24.03 Excellent, 2nd in Intermediate class judge: Susie Svoldgaard, Denmark
Vantaa 03.-04.09 Excellent, 1st in Intermediate class, res-CAC judge: Ewa Nielsen, Sweden
Oulu INT 01.-02.10 Excellent, 2nd in intermediate class judge: Marjo Jaakkola, Finland

Benchmark Visual World ~02 "Mona" om. Anett & Mariann Korpi
Valkeala 05.03 Excellent, 1st in Working class, 3rd Best Female judge: Paavo Mattila, Finland
Tohmajärvi 03.04 Excellent, 1st in Working class, Best female, CAC, BOS judge: Johan Juslin, Finland

FINJW-04 Finemoon Hungry For Love ~04 "Dori" om. Anett & Mariann Korpi
Tampere INT 19.-20.03 Excellent, 1st in Junior class, 3rd Best Female, CACjudge: Erica Thomas-Howe, Australia
Helsinki, INT 21.-22.05 Excellent, 2nd in Junior class judge: Pam Blay, UK
Rauma 4.-5.06 Excellent, 2nd in Intermediate class judge: Wim Wellens, Nedherlands
Tervakoski 04.-05.06 Excellent, 2nd in Intermediate class judge: Sanda Mashford, Ausrtalia

Welsh springer / male

FIN & S & N & DK & LTU & LV CH, FINW-02, BALTW-04, LTUW-05 Benchmark Eingl-Gymro ~01 "Aku" om. Matias Mustonen & Riitta Kuisimin, Hangastemaa
Lithuania INT 05.03 Excellent, 1st in Champion class, Best male, LTUW-05, CAC, CACIB, BOB, BIG-1, BIS-3 judge: Markku Santamäki, Finland & Hassi Assenmacher-Feyel, Germany
Lithuania INT 06.03 Excellent, 1st in Champion class, Best male, CAC, CACIB, BOB, BIG-3 judge: Barbara Muller, Swizerland & Jos De Cuyper, Belgium
Marienhamn 11.06 Excellent, 1st in Champion class, Best Male, BOB, BIG-2 judge: Trudy Walsh, Ireland
Ristiina 09.07 Excellent, 1st in Champion class, 2nd Best Male judge: Michael Boothroyd, UK

Benchmark Ewythr Sam ~01 "Samppa"
Lahti INT 23.-24.03 Excellent, 1st in Open class, res-CAC judge: Jens Martin Hansen, Denmark
Tuusula 02.07 Excellent, 1st in Open class, 4th Best Male judge: John Thriwell, UK
Ristiina 09.07 Excellent, 1st in Open class judge: Michael Boothroyd, UK

Benchmark Hawddamor ~03 "Hessu" om. Eija & Janne Kontila, Helsinki
Turku INT 29.-30.01 Excellent, 2nd in Intermediate class judge: Helmut Suppan, Swizerland
Parkano 12.03 Excellent, 1st in Intermediate class, 4th Best male, res-CAC judge: Paavo Mattila
Korpilahti 03.04 Excellent, 1st in Intermediate class, Best male, CAC, BOB judge: Harri Lehkonen, Finland
Tuusula 02.07 Excellent, 2nd in Open class judge: John Thriwell, UK
Ristiina 09.07 Excellent, 3rd in Open class judge: Michael Boothroyd, UK
Vantaa 03.-04.09 Excellent, 1st in Open class, Best male, CAC, BOB judge: Gillian McDowell, Ireland
Kotka INT 10.-11.09 Excellent, 1st in Open class, 4th Best male res-CAC judge: Ewa Nielsen, Sweden
Hyvinkää 15.10 Excellent, 3rd in Open class judge: David Shields, UK
Vekaranjärvi 12.11 Excellent, 1st in Open class, 4th best male, res-CAC judge: Kirsi Nieminen, Finland
Helsinki INT NORDW-05 18.12 Excellent, 1st in Open class, CAC judge: Arja Koskelo, Finland

Benchmark Hyfryd ~03 "Sulo " om. Piia Väyrynen, Imatra
Valkeala 05.03 Excellent, 2nd in Intermediate class, 4th Best Male judge: Paavo Mattila, Finland
Lappeenranta 27.-28.03 Excellent, 1st in Intermediate class, Best male, CAC, BOB judge: Kirsti Louhi, Finland
Lahti INT 23.-24.03 Excellent, 2nd in Intermediate class judge: Jens Martin Hansen, Denmark
Kotka 18.-19.06 Excellent, 1st in Open class, 3rd Best Male, res-CAC judge: Ann Ingram, Ireland
Rantasalmi 03.07 Excellent, 1st in Open class, Best Male, BOB, BIG-2 judge: Paula Heikkinen-Lehkonen, Finland
Ristiina 09.07 Excellent, 2nd in Open class judge: Michael Boothroyd, UK
Hyvinkää 15.10 Excellent, 2nd in Open class judge: David Shields, UK

JW-05 Benchmark Jest Cymro ~04 "Santeri " om. Anett & Mariann Korpi & Marko Virtanen
Hyvinkää 15.10 Excellent, 1st in Junior class, 4th Best male, res-CAC judge: David Shields, UK
Helsinki INT W-05 17.12 Excellent, 1st in Junior class, 4th Best male, CAC, JW-05 judge: Svend Lovenkjaer, Denmark

S & N & FIN & NORD & LTU & S trial CH, LTUW-03 Hammalgården's Don't Forget Me ~00 "Dante"
om. Gudrun Jonsson & Anett & Mariann Korpi
Hämeenlinna INT 20.-21.08 Excellent, 3rd in Champion class judge: Harri Lehkonen, Finland
Kouvola 27.08 Excellent, 1st in Champion class, 3rd Best male judge: Soile Bister, Finland
Heinola 28.08 Excellent, 1st in Champion class, 4th Best male judge: Saija Juutilainen, Finland
Vantaa 03.-04.09 Excellent, 1st in Champion class, 2nd Best male judge: Gillian McDowell, Ireland
Kotka INT 10.-11.09 Excellent, 1st in Champion class, 2nd Best male res-CACIB judge: Ewa Nielsen, Sweden
Porvoo 10.-11.09 Excellent, 1st in Champion class, 2nd Best male judge: Eeva Rautala, Finland
Oulu INT 01.-02.10 Excellent, 1st in Champion class, best male, CACIB, BOB judge: Markku Santamäki, Finland
Hyvinkää 15.10 Excellent, 3rd in Champion class judge: David Shields, UK
Vekaranjärvi 12.11 Excellent, 1st in Champion class, 2nd best male judge: Kirsi Nieminen, Finland
Jyväskylä INT 19.-20.11 Excellent, 1st in Champion class, Best male, CACIB, BOS judge: Matti Tuominen, Finland
Helsinki INT W-05 17.12 Excellent, 2nd in Champion, 2nd Best male, res-CACIB class judge: Svend Lovenkjaer, Denmark
Helsinki INT NORDW-05 18.12 Excellent 2nd in Champion class, 2nd Best male, res-CACIB judge: Arja Koskelo, Finland

INT & FIN & EST & DK & N & S(u) CH, ESTW-99, -04, KBHW-04 Kastalian Tickety-Poo ~97 "Eki"
om. Anett & Mariann Korpi & Marko Virtanen
Tampere INT 19.-20.03 Excellent, 1st in Veteran class, BOS-veteran judge: Steven Warry, Australia
Lappeenranta 27.-28.03 Excellent, 1st in Veteran class, 2nd Best male, BOB-veteran judge: Kirsti Louhi, Finland
Lahti INT 23.-24.03 Excellent, 1st in Veteran class, 2nd Best male, BOB-veteran judge: Jens Martin Hansen, Denmark
Hamina INT 21.-22.05 Excellent, 1st in Veteran class, 2nd Best Male, BOB-veteran judge: Annukka Paloheimo, Finland
Tervakoski 04.-05.06 Excellent, 1st in Veteran class, Best Male, BOB-veteran, BOB judge: Jens Martin Hansen, Denmark
Tuusula 02.07 Excellent, 1st in Veteran class, 2nd Best Male, BOB-veteran, BIS-4 veteran judge: John Thriwell, UK
Ristiina 09.07 Excellent, 1st in Veteran class, BOS-veteran judge: Michael Boothroyd, UK
Karjaa 10.07 Excellent 1st in Veteran class, 2nd Best Male, BOS-veteran judge: Tarja Hovila, Finland
Hämeenlinna INT 20.-21.08 Excellent, 1st in Veteran class, 2nd Best male, BOB-veteran judge: Harri Lehkonen, Finland
Kouvola 27.08 Excellent, 1st in Veteran class, Best male, BOB-veteran, BOB, BIS-3 veteran judge: Soile Bister, Finland
Heinola 28.08 Excellent, 1st in Veteran class, 2nd Best male, BOB-veteran judge: Saija Juutilainen, Finland
Vantaa 03.-04.09 Excellent, 1st in Veteran class, 3rd Best male, BOB-veteran judge: Gillian McDowell, Ireland
Kotka INT 10.-11.09 Excellent, 1st in Veteran class, BOB-veteran judge: Ewa Nielsen, Sweden
Hyvinkää 15.10 Excellent, 1st in Veteran class, 2nd Best male, BOB-veteran, BIS-3 veteran judge: David Shields, UK
Vekaranjärvi 12.11 Excellent, 1st in Veteran class, best male, BOB, BOB-veteran, BIG-4, BIS 3 veteran judge: Kirsi Nieminen, Finland
Jyväskylä INT 19.-20.11 Excellent, 1st in Veteran class, 4th Best male, BOB-veteran judge: Matti Tuominen, Finland
Helsinki INT W-05 17.12 Excellent, 1st in Veteran class BOS-veteran judge: Svend Lovenkjaer, Denmark
Helsinki INT NORDW-05 18.12 Excellent 1st in Veteran class BOB-veteran judge: Arja Koskelo, Finland

Welsh springer / female

FIN & EST CH, ESTW-04 Benchmark Fy Ffantasia ~02 om. Sini Ukkonen & breeder
Tuusula 02.07 Excellent, 4th in Open class judge: John Thriwell, UK
Ristiina 09.07 Excellent, 4th in Open class judge: Michael Boothroyd, UK
Miehikkälä 06.08 Working test SPA1 ->FIN & EST CH judge: Anitta Kauppila, Finland

Benchmark Fwrthw ~02 om. Veera Innanen, Helsinki
Tampere INT 19.-20.03 Excellent, 3rd in Open class judge: Steven Warry, Australia

ESTW-05 Benchmark Haf Breuddwyd ~03 om. Anett & Mariann Korpi
Valkeala 05.03 Excellent, 1st in Intermediate class, 2nd Best Female, CAC judge: Paavo Mattila, Finland
Parkano 12.03 Excellent, 1st in Intermediate class, 3rd Best Female, res-CAC judge: Paavo Mattila
Tampere INT 19.-20.03 Excellent, 2nd in Intermediate class judge: Steven Warry, Australia
Lappeenranta 27.-28.03 Excellent, 1st in Intermediate class, 2nd Best Female, res-CAC judge: Kirsti Louhi, Finland
Tohmajärvi 03.04 Excellent, 1st in Intermediate class, Best female, CAC, BOB judge: Johan Juslin, Finland
Lahti INT 23.-24.03 Excellent, 1st in Intermediate class, 4th Best female, res-CAC judge: Jens Martin Hansen, Denmark
Estonia, Tallinn INT 14.-15.05 Excellent, 1st in Intermediate class, Best Female, BOS, CAC, CACIB, ESTW-05 judges: Tiina Illukka, Finland
Hamina INT 21.-22.05 Excellent, 1st in Intermediate class, Best Feale, BOS, CAC, CACIBjudge: Annukka Paloheimo, Finland
Tervakoski 04.-05.06 Excellent, 1st in open class, Best Female, BOS, CAC judge: Jens Martin Hansen, Denmark
Tuusula 02.07 Excellent, 1st in Open class judge: John Thriwell, UK
Ristiina 09.07 Excellent, 3rd in Open class judge: Michael Boothroyd, UK

LTUJW-05 FIN W-05 Benchmark Ie Ie Ie ~03 om. Anett & Mariann Korpi & Marko Virtanen
Lithuania INT 05.03 Excellent, 1st in Junior class, 2nd Best female, LTUJW-05, LTUJ CAC, BOB junior judge: Markku Santamäki, Finland
Tuusula 02.07 Excellent, 1st in Junior class, Best Female, CAC, BOS judge: John Thriwell, UK
Ristiina 09.07 Excellent, 1st in Junior class 2nd Best Female, CAC judge: Michael Boothroyd, UK
Hämeenlinna INT 20.-21.08 Excellent, 2nd in Junior class, 4th Best Female judge: Harri Lehkonen, Finland
Heinola 28.08 Excellent, 1st in Intermediate class, 2nd Best female res-CAC judge: Saija Juutilainen, Finland
Vantaa 03.-04.09 Excellent, 1st in Intermediate class, Best female, CAC, BOS judge: Gillian McDowell, Ireland
Kotka INT 10.-11.09 Excellent, 1st in Intermediate class, 2nd Best female, CAC, res-CACIB judge: Ewa Nielsen, Sweden
Porvoo 10.-11.09 Excellent, 1st in Intermediate class, 2nd Best female, CAC judge: Eeva Rautala, Finland
Vekaranjärvi 12.11 Excellent, 1st in Intermediate class, best female, CAC, BOS judge: Kirsi Nieminen, Finland
Jyväskylä INT 19.-20.11 Excellent, 1st in Intermediate class, 4th Best female, res-CAC judge: Matti Tuominen, Finland
Helsinki INT W-05 17.12 Excellent, 1st in Intermediate class, best female, CAC, CACIB, BOS, FIN W-05 judge: Svend Lovenkjaer, Denmark
Helsinki INT NORDW-05 18.12 Excellent, 1st in Intermediate class, 3rd best female, CAC judge: Arja Koskelo, Finland